Z jakich krajów najczęściej sprowadzamy używane auta?

Od wielu lat Polska stoi autami używanymi. Jest to między innymi efekt otworzenia granic Unii Europejskiej dla Polaków po tym, jak dołączyliśmy do niej w 2004 roku, co pozwoliło na znaczne przyspieszenie importu samochodów z zagranicy. W obecnych czasach import nieco się zmienił w związku z tym, że pandemia koronawirusa, a także wydarzenia, które po niej nastąpiły, sprawiły, że dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Z jakich krajów dziś Polacy najczęściej importują samochody używane?

Kraje, z których Polacy importują najwięcej samochodów

Od lat kraj, z którego najwięcej samochodów trafia do Polski to niezmiennie Niemcy. Zza naszej zachodniej granicy pochodzi naprawdę cała masa aut używanych, która dziś jeździ po Polsce i nie powinno to nikogo dziwić. Przede wszystkim z dużych motoryzacyjnych rynków w Europie, to właśnie Niemcy są najbliżej nas. Handlarze samochodami używanymi nie muszą pokonywać tysięcy kilometrów, by się tam dostać, a Ci z zachodniej części Polski często po różne auta mają naprawdę blisko.

W ostatnich latach import z Niemiec w dość dużym stopniu jednak wyhamował. Mimo tego sytuacja nie prezentuje się aż tak tragicznie, gdyż Niemcy wciąż odpowiadają za ponad połowę krajowego importu. W całym 2022 roku do Polski trafiło 772 348 samochodów używanych, a 415 784 szt. to auta właśnie z Niemiec. Mimo tego w 2022 roku import był niższy o 24,0% niż w roku poprzednim.

Kolejne miejsca wciąż należą do państw z Europy Zachodniej. Nie powinno to nikogo dziwić. To właśnie tam można znaleźć najwięcej aut w dobrym stanie i z tego powodu właśnie te kraje są ulubionymi państwami polskich handlarzy oraz kierowców. Drugie miejsce w rankingu państw, z których sprowadzamy auta, należy do Francji. Z tego kraju sprowadzono 97 898 aut osobowych, czyli o 1,4% mniej niż przed rokiem.

Spory spadek zanotowano z kolei w wypadku trzeciej w rankingu Belgii. Import używanych aut z tego państwa był o 19,0% niższy niż w roku poprzednim i wyniósł dokładnie 49 638 sztuk. Tuż za podium uplasowała się z kolei Holandia z wynikiem 39 875 szt. i spadkiem rzędu 3,5%.

Pierwszy wzrost importu zanotowano dopiero na miejscu piątym. Zajmują je Stany Zjednoczone. Polacy coraz chętniej importują do naszego kraju samochody zza Oceanu i wynika to z wielu kwestii. Z pewnością trzeba wspomnieć o tym, że często są one dostępne  w bardzo okazyjnych cenach, a także o tym, że w USA można dostać naprawdę ciekawe i często unikatowe auta, których w Europie praktycznie nie ma, a jeśli występują, to potrafią być naprawdę drogie lub w niezwykle kiepskim stanie.

Kolejne pozycje w rankingu importu zajmują takie państwa jak Włochy (22 124, -28,1%), Austria (20 126, -18,4%), Szwajcaria (18 838, -23,9%), Szwecja (18 556, +4,4%), a pierwszą dziesiątkę zamyka Dania (17 720, -4,5%). Największy wzrost importu zanotowano w wypadku aut z Norwegii, których sprowadzono o 67,7% więcej niż przed rokiem. Największy spadek z kolei należy do samochodów używanych z Wielkiej Brytanii. Tych do Polski trafiło aż o 51,7% mniej niż w 2021 roku.

Inne statystyki dotyczące importu aut używanych do Polski

Przede wszystkim warto poznać wynik dotyczący liczby sprowadzonych aut. Tych trafiło do naszego kraju dokładnie 772 348 szt., a ich średni wiek to aż 13,14 lat. 90,72% wszystkich pojazdów o DMC do 3,5 tony to osobówki, 8,28% stanowią samochody dostawcze, 1,08% to minibusy, a ostatnie 0,37% należy do pojazdów specjalnych.

W wypadku aut osobowych większość stanowią samochody benzynowe. Mają one 58,2% udziału w całym imporcie. Tylko 41,4%, czyli o 1,1% mniej niż w 2021 roku należy do diesli. Elektryki z kolei podwoiły swój udział w imporcie, który wynosi jednak zaledwie 0,4%, a przed rokiem był on o 0,2% niższy.

Wśród importowanych aut od lat królują te same marki oraz modele. Ponownie najczęściej sprowadzane były samochody wyprodukowane przez takie marki jak Volkswagen, Opel, Ford, Audi oraz BMW. Najpopularniejsze modele w imporcie to z kolei Opel Astra, Audi A4, Volkswagen Golf, BMW serii 3 oraz Audi A3. Wysoko znajdziemy też Forda Focusa, Opla Corsę, Forda Fiestę, Volkswagena Passata oraz Volkswagena Polo.

Oceń!